Choć coraz więcej osób chętnie konsumuje treści video, ogląda TikToka i bez opamiętania pochłania seriale na Netflixie, to mól książkowy jest pojęciem, które nie odeszło do lamusa. Według badań Biblioteki Narodowej podsumowującej czytelnictwo w 2023 roku liczba czytelników wcale nie spada, a wręcz rośnie! Jak wygląda stan czytelnictwa w Polsce i czy nadal jedyną opcją jest tradycyjna książka papierowa? Poznaj statystyki i odkryj erę wirtualnych książek i idących za tym możliwości.
Jak prezentują się statystyki na temat czytelnictwa?
Raport opublikowany przez Bibliotekę Narodową mógł zdziwić tych, którzy uważają, że czytelnictwo przestaje być popularne. Okazuje się, że 43% Polaków w 2023 roku przeczytało przynajmniej jedną książkę, co oznacza wzrost o 9 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego i najwyższy poziom od dekady! Kolejną zmianą jest wzrost zainteresowania bibliotekami zauważalny szczególnie wśród mężczyzn w wieku od 25 do 39 lat.
Choć rosną statystyki dotyczące sięgania po jakąkolwiek książkę w ciągu roku, to mole czytelnicze wciąż pozostają w mniejszości. Statystyki dowodzą, że jeśli chodzi o procent osób, które w 2023 roku przeczytały 7 książek i więcej, to jest to około 8%. Ta statystyka nie zmienia się od lat, więc mole książkowe pozostają w mniejszości. Istotną informacją jest jednak, że w raporcie nie uwzględnia się osób poniżej 15 roku życia, które przecież gwarantują napływ nowych czytelników. W badaniu brakuje też słuchaczy audiobooków, których również przybywa.
Czytniki e-booków rewolucją dla czytelnictwa?
Rewolucja technologiczna sprawiła, że coraz więcej osób chętnie przerzuca się na książki elektroniczne, czyli e-booki, korzystając z popularnych czytników. Era wirtualnego czytelnictwa dotarła już nie tylko do młodych – dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na taką formę czytania?
Po pierwsze, e-booki to rozwiązanie lepsze dla środowiska i mniej kosztowne niż drukowana książka. Brak konieczności zaangażowania wydawnictwa w cały proces oszczędza czas, koszty oraz niepotrzebną wycinkę drzew. Czytnik e-booków to idealne rozwiązanie dla często podróżujących – czytniki są lekkie i pozwalają zabrać ze sobą masę książek w jednym sprytnym urządzeniu. Jeden czytnik to nawet kilka tysięcy książek! To również świetna opcja dla tych, którzy lubią zapisywać cytaty – sporo urządzeń umożliwia sporządzanie notatek. Książki elektroniczne są łatwiejsze do zdobycia – zamiast odwiedzin w księgarni, wystarczy odwiedzić wybraną stronę sprzedającą e-booki lub skorzystać z subskrypcji licznych platform działających jak biblioteki e-booków. Jesteś molem książkowym, który uwielbia czytać wieczorami i nocami? Czytniki pozwalają czytać z odpowiednio podświetlonym ekranem czytnika.
A może jednak książka tradycyjna?
Pomimo e-bookowej rewolucji wciąż nie brakuje także fanów tradycyjnego czytelnictwa. Przekonuje ich między innymi to, że kartki nowej książki mają swój specyficzny zapach, którego nie sposób zastąpić elektroniczną wersją. Lubią też wzbogacać swoją domową biblioteczkę. Mole książkowe preferujące tradycyjne książki twierdzą również, że książka papierowa jest zawsze dostępna – nie jest zależna np. od baterii w urządzeniu i nie może zepsuć się tak, jak czasem psuje się czytnik. Fani papierowych książek stawiają też na zakładki, których nie sposób wetknąć w czytnik i możliwość wymieniania się książkami z przyjaciółmi. Wreszcie – dostęp do bezpłatnych książek w bibliotece pozwala na czytelnictwo nie wydawać ani grosza, a wciąż czerpać z niego ogromną frajdę.
Książki tradycyjne czy e-booki? Nieważne, jaką formę czytelnictwa wybierzesz, czytanie z pewnością sprawi Ci przyjemność i poszerzy horyzonty.